Novinky pro řidiče v roce 2024

29. 1. 2024

První den roku 2024 přinesl několik důležitých změn do životů řidičů. Začala totiž platit novela zákona o silničním provozu, která například mění podobu bodového systému nebo nutnost mít při řízení některé doklady. Pojďme se na nejdůležitější změny podívat podrobněji.

Mezi zásadní novinky, které řidičům přinese 1. leden 2024, bude patřit změna bodového systému. Oproti nynějším pěti různým sazbám budou pouze tři sazby bodů podle závažnosti, a to 6, 4 a 2 body. U závažných přestupků se zvyšují sazby blokových pokut na místě, které už nebudou moci být jen symbolické nebo řešeny domluvou. Ve správním řízení se zvyšují horní hranice sazeb pokut tak, aby bylo možné přihlédnout k vysoce nebezpečnému chování v silničním provozu. U závažných přestupků se prodlužuje i doba, po kterou řidič nesmí řídit. Naopak pro celou řadu bagatelních přestupků se snižuje výše pokut.

Alkohol za volant nepatří!

Za jízdu pod vlivem alkoholu, která patří mezi nejzávažnější prohřešky řidičů, nově hrozí pokuta ve správním řízení ve výši 7.000 až 25.000 korun (dosud to bylo 2.500 až 20.000 korun). Navíc váš prohřešek policie ohodnotí šesti body a dostanete zákaz řízení až na 18 měsíců. Odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky by mělo vysloužit až 75.000 Kč.

Změny v sazebníku pokut

Pokuta až 75.000 Kč Vám bude hrozit, pokud budete řídit a nebudete držitelem příslušného řidičského oprávnění nebo budete řídit, i když budete mít zákaz. Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud. Maximální příděl šesti bodů a pokuta 25.000 Kč bude hrozit vedle alkoholu i za překročení rychlosti o 50 km/h mimo obec, respektive o 40 km/h v obci, za vjezd na železniční přejezd přes zákaz nebo za jízdu na červenou. U té se pokuta zvýší pětinásobně na 25.000 Kč. Novela také zpřísňuje tresty za blokování průjezdu tramvají.

Tresty se naopak zmírňují u bagatelních prohřešků, jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo špatné parkování, kde se snižuje horní hranice pokuty na místě z 2000 korun maximálně na 1500 korun, respektive domluvu, a body se nezapisují.

Stav bodového konta

Připomeňme si, že každý řidič má nastaven limit 12 bodů a po jeho dosažení přijde dočasně o řidičský průkaz. Pokud budete chtít mít přehled o svém bodovém kontě, můžete využít další novinku, která od 1. ledna 2024 umožní žádat o zasílání notifikací o změně vašeho bodového konta. K odběru notifikací se řidič přihlásí zdarma přes Portál dopravy a vybere si jednu z možnosti zasílání notifikací. A to buď prostřednictvím SMS, e-mailu nebo aplikační notifikace v prostředí Portálu dopravy a Portálu občana.

Tresty se naopak zmírňují u bagatelních prohřešků, jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo špatné parkování, kde se snižuje horní hranice pokuty na místě z 2000 korun maximálně na 1500 korun, respektive domluvu, a body se nezapisují.

Za volant bez „řidičáku a techničáku“

Nově nebudete muset mít u sebe při řízení v České republice kartičku řidičského průkazu a technický průkaz. Obojí však musíte mít platné. Při silniční kontrole Vám bude stačit, když prokážete svou totožnost. K tomu můžete použít buď občanský průkaz nebo případně cestovní pas. Policie následně na základě údajů, které zjistí z předložené občanky či pasu, zkontroluje řidiče i vozidlo v příslušných registrech.

Novinka platí pouze pro území České republiky, do zahraničí budete řidičák nadále potřebovat. Od stejného data bude také místo dvou technických průkazů vydáván jen jeden. Takzvaný velký technický průkaz bude nově pouze v elektronické podobě a řidiči ho najdou na internetu na Portálu dopravy. Kvůli výměně technického průkazu není třeba návštěva úřadu, výměna se provede při první návštěvě v jiné záležitosti nebo bude odebrán při technické kontrole vozidla. Doporučujeme si velký technický průkaz před odevzdáním ofotit.

Řidičák už od sedmnácti

Mladí řidiči budou mít nově od 1. ledna 2024 možnost vypravit se do autoškoly už ve věku 15,5 roku a řídit auto od 17 let pod dohledem takzvaného mentora. Mentorem bude nejčastěji rodič nebo starší sourozenec. Zavádí se také řidičák na zkoušku po dobu 2 let od získání prvního řidičského oprávnění, nehledě na věk řidiče. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění spáchá motorista šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně psychologickou přednášku, školení začínajících řidičů a takzvaně evaluační jízdu se zkušebním komisařem.

Další novinky

Novela zákona také umožní řidičům na vybraných, přehledných a bezpečných úsecích tuzemských dálnic jezdit za dobrého počasí rychlostí až 150 kilometrů za hodinu. Přibydou i nové dopravní značky jako Bezpečný odstup, Sdílené zóny nebo P + D (park and drive, parkoviště pro ty, kteří zaparkují vůz a pokračují jako spolujezdci v jiném autě). Rozšiřuje se povinnost nosit výstražnou reflexní vestu, nově ji budou muset mít řidiči na sobě i v případě nouzového stání v obci.

Ceny dálničních známek

Letos se změní ceny dálničních známek, přibude i nová jednodenní. Zatímco roční známka zatím stojí 1500 Kč, třicetidenní 440 Kč a desetidenní 310 Kč, od 1. března 2024 nově řidiči zaplatí za celoroční kupon o osm stovek více, tedy 2300 Kč. Pro vozidla na zemní plyn nebo biometan je cena ročního kuponu stanovena na 1150 Kč. Řidiči hybridů s emisemi CO2 do 50 g/km zaplatí za roční kupon 570 Kč. Měsíční dálniční známka bude nově stát 430 Kč. Desetidenní známka zlevní na 270 korun.

Zpět